Jak wziąć kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Zakup domu wiąże się z koniecznością poniesienia ogromnych kosztów. Nie każdy może go sfinansować z własnych oszczędności, dlatego w takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu hipotecznego. To długoterminowe zobowiązanie, które wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków narzuconych przez bank. Jednym z nich jest wkład własny, ale czy można go ominąć? Sprawdziliśmy!

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie jest takie proste i nie każdy będzie mógł skorzystać z tej formy finansowania. Udzielany jest długoterminowo na wysoką kwotę, dlatego banki starają się jak najbardziej minimalizować ryzyko związane z zaniechaniem spłaty zadłużenia. W tym celu wymagają od klientów spełnienia restrykcyjnych warunków i skrupulatnie prześwietlają ich możliwości finansowe. Co jest brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji kredytowej? Są to:

 • wiek wnioskodawcy,
 • wysokość zarobków,
 • regularne wpływy na konto,
 • forma zatrudnienia,
 • zdolność kredytowa,
 • historia BIK,
 • wysokość wkładu własnego.

W zależności od banku, czynniki te mogą się zmieniać, dlatego każda instytucja stosuje własne kryteria przyznawania środków na zakup nieruchomości. Możesz o tym przeczytać na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-na-mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego/, gdzie zostały szczegółowo opisane procedury narzucane przez bank. Bezwzględnie jednak wszyscy kredytodawcy wymagają wpłaty wkładu własnego i jest to regulowane przepisami prawa.

Czym jest wkład własny i ile wynosi?

Wpłata wkładu własnego to podstawowy warunek, bez którego nie masz szans przejść pozytywnie weryfikacji wniosku kredytowego. Jest to nic innego niż kwota, którą wnosisz do zakupu nieruchomości. Minimalną wysokość wpływu określają przepisy Rekomendacji S, zgodnie z którymi kredytobiorca jest zobowiązany wpłacić 20-procentową wartość ceny mieszkania. Oznacza to, że planując zakup domu za 500 000 zł, będziesz musiał wpłacić wkład własny w wysokości 100 000 zł. Dla wielu osób to zgromadzenie takiej kwoty jest nierealne, dlatego szukają sposobu, jak ominąć to wymaganie. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym będziesz mógł zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu nawet bez wystarczających oszczędności na wpłatę wkładu własnego.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Wkład własny jest formą zabezpieczenia zarówno dla banku, jak i samego kredytobiorcy. Trudno bowiem przewidzieć sytuacje, które mogą się zdarzyć w przyszłości i uniemożliwić regularną spłatę zobowiązania. Kredyt hipoteczny zaciągany jest na wiele lat, dlatego musi być objęty odpowiednimi zabezpieczeniami, dzięki którym bank odzyska wypłacone środki. Wkład własny nie musi być jednak pokryty w gotówce, gdyż banki honorują także inne rodzaje inwestycji. Mogą to być:

 • zabezpieczenie na innej nieruchomości,
 • środki zgromadzone w ramach IKE lub IKZE,
 • działka pod zabudowę domu,
 • koszty poniesione na nabycie lub budowę nieruchomości,
 • zastaw na papierach wartościowych i obligacjach,
 • wycena nieruchomości powyżej ceny jej zakupu,
 • zadatek dla sprzedającego,
 • deklaracja odsprzedaży zakupionej nieruchomości.

Nie wszystkie banki umożliwiają wpłatę wkładu własnego w postaci innej niż gotówka. Warto więc wcześniej sprawdzić, które instytucje oferują alternatywne rozwiązania i na jakich warunkach udzielają kredytów hipotecznych.

Gdzie wziąć kredyt na zakup nieruchomości?

Obecnie możesz samodzielnie znaleźć dla siebie najlepszą ofertę, korzystając z darmowej porównywarki kredytów online. Sprawdzisz w niej, który bank jest w stanie zaproponować Ci najatrakcyjniejsze warunki spłaty oraz jakie wymagania dotyczące wkładu własnego musisz spełnić. Kredyt hipoteczny jest często zaciągany nawet na kilkadziesiąt lat, dlatego w razie wątpliwości, warto skontaktować się z konsultantem. Doradzi on, która z prezentowanych ofert jest najkorzystniejsza i w największym stopniu wpisze się w Twoje potrzeby. Decyzji o wzięciu kredytu nie powinno się podejmować pochopnie, dlatego szczegółowa analiza warunków stawianych przez bank jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, aby uniknąć wysokich kosztów spłaty.

Ważne wydarzenia