Młodzież w Ostrowcu będzie monitorować przypadki łamania praw człowieka

Warsztaty i seminaria poświęcone demokracji i prawom człowieka prowadzi od lutego dla uczniów szkół średnich z powiatu ostrowieckiego i opatowskiego Stowarzyszenie na Rzecz Postępu Demokracji ERWIN. Projekt 'Vademecum Aktywności Obywatelskiej’ jest finansowany z Programu 'Aktywni Obywatele” i właśnie wchodzi w najważniejszy etap.

Uczestnicy przedsięwzięcia, którzy mają za sobą spotkania w ramach seminariów tworzyć będą Grupy Monitoringu Praw Obywatelskich.- Grupy Monitoringu Praw Obywatelskich będą obserwować nasze środowisko, nasze otoczenie pod kątem występowania przypadków łamania praw obywatelskich, praw człowieka. To może być na przykład wyrzucenie kogoś z pracy z powodu jego poglądów politycznych, jego ideologii – mówi Grair Magakian ze stowarzyszenia 'ERWIN’.- Łamanie praw obywatelskich to dla demokracji początek końca. Jeżeli takie przypadki będą nagłośnione, zostaną przeanalizowane przez prawników, będą przedstawiane na przykład na portalach społecznościowych, to już jest jeden krok w obronie praw człowieka – dodaje. Osobom poszkodowanym będą pomagać prawnicy stowarzyszenia, pracujący przy tym projekcie na zasadach wolontariatu.

W zajęciach udział bierze większa grupa niż przewidywał projekt. To ponad 200 osób, między innymi z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica, Zespołu Szkół nr 1 czyli dawnego 'Ekonomika’ i Zespołu Szkół nr 2 czyli dawnej 'Budowlanki’. – Zagadnienia są ciekawe i aktualne. Mówimy o tym, jak rozumieć demokrację, jak powstaje ustawa, jakie dokumenty regulują, określają prawa człowieka, jak uzyskać dostęp do informacji publicznej. Poruszamy zagadnienia dotyczące polityki, polityków, wyborów, kwestię zagrożeń demokracji. Młodzież naprawdę rozumie, że demokracja zawsze jest zagrożona i dlatego należy o nią dbać – mówi Grair Magakian.
Do tej pory seminaria odbywały się w formule on-line, po wakacjach będą prowadzone w szkołach. Projekt potrwa do końca października.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia