Ministerstwo Kultury będzie finansować Rezerwat Krzemionki? Decyzja coraz bliżej

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu gotowe do współprowadzenia Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. W przyszłym tygodniu starosta ostrowiecki Marzena Dębniak prowadzić będzie na ten temat rozmowy.

Dziś na konferencji prasowej starosta Marzena Dębniak poinformowała, że po wielu miesiącach starań i zabiegów minister kultury Piotr Gliński zadeklarował współprowadzenie, co oznacza współfinansowanie muzeum.
– My jako powiat w dalszym ciągu chcemy utrzymać dotychczasowy poziom finansowania obiektu, ale dla rozwoju instytucji wpisanej na listę UNESCO potrzeba znacznych środków, którymi dysponuje ministerstwo. To dla nas bardzo pozytywna wiadomość – podkreśliła starosta Dębniak. Przypomniała, że mimo wielu miesięcy rozmów i próśb o współfinansowanie Krzemionek, nie odpowiedziały na nie władze województwa.
– Dostaliśmy wparcie finansowane, ale było one sporadyczne – dodała.

Podczas konferencji dowiedzieliśmy się także, że Pałac Wielopolskich w Częstocicach i trasa podziemna w Krzemionkach Opatowskich zostaną oddane później niż pierwotnie zakładano – potwierdziła to na dzisiejszej konferencji prasowej starosta Marzena Dębniak.
-Projekt obecnie jest przedłużony i zostanie zrealizowany wraz z końcem tego roku – mówiła. Największy wpływ na opóźnienia miała pandemia, ale projekt zmierza do finału – podkreślał wicestarosta Andrzej Jabłoński. Wnętrza Pałacu Wielopolskich po generalnym remoncie będą dostępne dopiero jesienią tego roku. W jego ramach m.in. odtworzona zostanie misterna drewniana mozaika podłóg pałacowych. Zamontowana została już winda prowadząca do toalet na poziomie minus jeden. W piwnicy pałacu będą znajdować się magazyny, ale w części także sale wystawiennicze.

Remont dotyczy także Rezerwatu Krzemionki. Tam prace powoli dobiegają końca. Rezerwat dzięki montażowi windy i przebiciu korytarzy w podziemiach stanie się dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Całkowicie odnowione zostały dwa pawilony naszybowe i Dom Archeologa.
Wartość całego projektu to nieco ponad 16,5 miliona złotych, przy czym wkład własny powiatu sięga 6 milionów. Pozostała kwota to środki unijne, rozdzielane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, że Krzemionki trafiły na listę UNESCO w lipcu 2019 roku.

/marsz/

Ważne wydarzenia