Ćmielów świętował z okazji 516. rocznicy nadania mu praw miejskich

Dokładnie 516 lat temu Ćmielów uzyskał od króla Aleksandra Jagiellończyka prawa miejskie. Akt lokacyjny z 19 maja 1505 roku został wydany w Radomiu. Co roku z tej okazji organizowane były Dni Ćmielowa. W tym roku, ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, skromne obchody zaplanowano w plenerze.

Samorząd Ćmielowa wraz z orkiestrą dętą i uczniami ze Szkoły Podstawowej z Brzóstowej uczcili jubileusz barwnym korowodem, który przemaszerował ulicami miasta spod urzędu gminy w kierunku placu przy domu kultury. Jak mówi burmistrz Joanna Suska, specjalnie na tę okazję przygotowano magnesy z wizerunkiem miasta, a także koszulki i smycze. – Mamy wiele gadżetów mówiących o tym, że tu naprawdę jest wspaniale i pięknie. Oczywiście jest wiele do zrobienia, zawsze to podkreślam, ale dbając o ten rozwój i mieszkańców, chcieliśmy dziś zaakcentować to tym przemarszem. Dodaje, że dzisiejsza rocznica jest ważnym wydarzeniem dla Ćmielowa i jej mieszkańców. A dlaczego w Ćmielowie warto się osiedlić? – Mamy bardzo czyste powietrze. Na miejscu można także skorzystać z tężni, a w dobie pandemii może to być okres rekonwalescencji po przebytej chorobie. Mamy także trochę tańsze działki budowlane w porównaniu z innymi miejscowościami. Obserwuję taki trend, że zgłaszają się osoby z Ostrowca, które w naszej okolicy chcą wybudować swój wymarzony dom w pięknej okolicy – podkreśla burmistrz Suska.

Mieszkańcy Ćmielowa twierdzą, że miasto się rozwija. – Przybywa miejsc do spacerów, czy zwiedzania – mówi Andrzej Kuśmierz. – Można odwiedzić zamek. Mamy doskonałe ścieżki rowerowe w kierunku Rudy i kierunku północnym. W każdą niedzielę z kolegą przemierzamy te szklaki.

W sentymentalną podróż wokół obecnego Domu Kultury w Ćmielowie zabrała nas 78-letnia Barbara Hut , która mieszka tu od urodzenia. – W tamtych czasach na piętrze budynku wyświetlane były filmy. Na parterze z kolei znajdowało się biuro i restauracja, w której pracowała moja mama. Robiła i sprzedawała babeczki i inne słodkości. Tuż obok był także sklep spożywczy, który następnie przekształcił się w sklep odzieżowy – opowiadała pani Barbara.

Dzisiejszy korowód ulicami Ćmielowa zapoczątkował jubileuszowe obchody. Pod koniec maja z okazji rocznicy mieszkańcy będą mogli zobaczyć również wystawę dotyczącą twórczości jednego z ceramików związanych ze słynną fabryką porcelany w Ćmielowie, Romana Szlachetki. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć około 60ciu zdjęć przedstawiających artystę podczas pracy.

/paw/

Ważne wydarzenia