Zasadzą miododajne drzewka, by ratować pszczoły

Dwieście siedemdziesiąt sześć miododajnych drzew przekazało dziś starostwo powiatowe czternastu placówkom i instytucjom w ramach inicjatywy wspierania związków pszczelarskich i pszczół.

– Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły biorą miód, który po tym szlachci pańskie stoły. To jest fragment fraszki Jana Kochanowskiego, który propaguje drzewo, lipę, czyli dziś naszego bohatera. Mamy do rozdania jeszcze także klony i jawory – mówił Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego podczas konferencji prasowej, przed oficjalnym przekazaniem sadzonek. 200 z nich powiat otrzymał od Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, które, jak zaznacza Nadleśniczy Adam Podsiadło, starają się przebudować nasze lasy z obecnie głównie sosnowych na lasy liściaste, bo te są dla regionu bardziej naturalne. – My, jako leśnicy, analizujemy to na podstawie gleby, ale warto się także odnieść do nazw miejscowości. Jesteśmy blisko Dębowej Woli, gdzie kiedyś dominujące były lasy dębowe. Ekonomia, zabory, wojny doprowadziły do tego, że dziś królują na naszym terenie drzewostany sosnowe, mniej odporne na zmieniające się warunki klimatyczne. My, jako leśnicy podejmujemy ten wysiłek zmiany tego, co jest teraz i na tych miejscach, gdzie teraz rośnie sosna, kiedyś będą rosły dębu, buki, lipy – wyjaśnia nadleśniczy Podsiadło.
Ze swojej szkół na rzecz inicjatywy przekazali gatunki miododajne.
– To cenna inicjatywa – podkreślał Józef Misiura, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej. – Właściwie jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć, że bez pszczół ta przyroda nic nie będzie warta. Korzystajmy z tego dobrodziejstwa, które wytwarzają pszczoły i chrońmy to nasze środowisko, żeby tej zieleni nie zabrakło i było jej więcej – dodał.
Sadzonki odebrali dziś między innymi dyrektorzy szkół powiatowych, a także przedstawiciele gmin Bodzechów, Ćmielów i Kunów, które włączyły się do inicjatywy. Burmistrz Ćmielowa Joanna Suska podkreślała, że dbałość o przyrodę są winni przyszłym pokoleniom i przypomniała, że przed rokiem, także dzięki współpracy z Nadleśnictwem, przekazali mieszkańcom z okazji 515-lecia nabycia przez Ćmielów praw miejskich 515 sadzonek różnych roślin.
Wicestarosta Andrzej Jabłoński dodał, że inicjatywę chcieliby kontynuować także w kolejnych latach.

/mag/

Ważne wydarzenia