Marzena Okła – Drewnowicz zapowiada interwencję w sprawie zmiany kolejności szczepień na COVID-19 w szpitalach

Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej z regionu świętokrzyskiego zapowiada szybką interwencję w sprawie pisma jakie wpłynęło wczoraj do ostrowieckiego szpitala od Ministerstwa Zdrowia, a także innych szpitali w Polsce.

Przypomnijmy, że ministerstwo warunkuje przyszłotygodniową dostawę szczepionek do lecznicy tym, że zrezygnuje ze szczepień medyków, personelu szpitali oraz przychodni, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych oraz rodziców wcześniaków, a ograniczy się do szczepień populacyjnych osób powyżej 70 roku życia.
Dyrekcja ostrowieckiego szpitala określiła to jako 'skandal i niedorzeczność’.
Warto podkreślić, że pismo z ministerstwa zdrowia nie podaje żadnej podstawy prawnej, która umożliwiałaby zmianę kolejności szczepień zapisanej w rozporządzeniu rządu.
– To pismo pokazuje, że ten rząd nie podejmuje żadnych racjonalnych decyzji. Wprowadza jedynie chaos w czasach, gdy jest pandemia i powinien być porządek. To jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia jak i życia Polek i Polaków. Przykładów tego typu działań na terenie samego regionu świętokrzyskiego mamy zresztą więcej. Seniorzy 70+ i 80+ otrzymują propozycje szczepienia w miejscowościach odległych o 100 kilometrów lub więcej od ich miejsca zamieszkania – komentuje posłanka Okła-Drewnowicz.
– Jako środowisko pielęgniarek i położnych nie zgadzamy się z takimi działaniami Ministerstwa Zdrowia. Wydaje się oczywiste, że te grupy zawodowe, które mają największą styczność z koronawirusem powinny być w pierwszej kolejności zaszczepione. Nawet nie wiadomo jak to skomentować. Mimo wszystko, będziemy rekomendować pełne szczepienie pracowników medycznych – mówi Radiu Ostrowiec Ewa Mikołajczyk, przewodnicząca Świętokrzyskiej Izby Pielęgniarek i Położnych w Kielcach. Pełne oświadczenie w tej sprawie wydała także Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
Wciąż czekamy na odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia, na jakiej podstawie został zmieniony harmonogram i kolejność szczepień zawarta w rozporządzeniu rządu i czym jest spowodowana zmiana.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia