Miasto wyłączy iluminację na OBK na znak protestu

Gmina Ostrowiec włącza się w dzisiejszą ogólnopolską akcję symbolicznego gaszenia latarni ulicznych i iluminacji budynków użyteczności publicznej, by jak ponad pięćdziesiąt innych miast i gmin w kraju zamanifestować swój sprzeciw wobec planów zawetowania unijnego budżetu przez polski rząd.

– Od 17.00 na godzinę zgaśnie oświetlenie budynku Ostrowieckiego Browaru Kultury – mówi Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. – Takie obiekty, jak Ostrowiecki Browar Kultury nie powstałyby, gdyby nie środki unijne, bo samorządów nie stać na sfinansowanie tak ogromnych przedsięwzięć. Na budowę OBK otrzymaliśmy 80 proc. wartości inwestycji, czyli aż 18 milionów złotych. Wyłączając jego oświetlenie symbolicznie chcemy pokazać co może nas czekać, gdy rząd zawetuje budżet unijny – wyjaśnia. Podkreśla też, że zawetowanie unijnego budżetu odczują nie tylko samorządy, ale wszyscy mieszkańcy, w tym mocno przedsiębiorcy czy na przykład rolnicy.
Inicjatywa, pod którą podpisuje się także Związek Miast Polskich, jest skierowana również przeciwko zmianom w podatku PIT, przez które część pieniędzy – zamiast do samorządów – opłynie do budżetu centralnego.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia