Jerzy Gierczak po przegranym referendum: Szanujemy wolę mieszkańców

„Referendum wygrane” – tak decyzje mieszkańców gminy Bałtów, którzy w niedzielnym referendum zdecydowali o odwołaniu Rady Gminy komentuje Henryk Cichocki, jeden z jej inicjatorów i radny klubu 'Przyjazna gmina’. – Społeczeństwo tak zdecydowało. Myślę, że rada, która zostanie wybrana w nowych wyborach będzie działać dla dobra gminy i wspomagać wójta – zaznacza Henryk Cichocki.

Jerzy Gierczak, przewodniczący klubu radnych 'Przełom Bałtowski’, która w odwołanej radzie miała większość, a swoich wyborów zachęcała do nieuczestniczenia w referendum – wynik przyjmuje z pokorą. – Szanujemy wolę mieszkańców – podkreśla. – Przed referendum dużo mówiliśmy o demokracji, podnosząc nasze obawy dotyczące obsady komisji, teraz, także w kontekście demokracji musimy się zmierzyć z decyzją wyborców, którzy zweryfikowali nas w głosowaniu – mówi Jerzy Gierczak, dziękując jednocześnie tym mieszkańcom gminy, którzy świadomie nie poszli na głosowanie w sprawie odwołania rady. – Odbieram to jako dowód zaufania i docenienia tego, co udało nam się zrobić wspólnie w ciągu ostatnich lat. To, że nie byliśmy sami jest dla nas bardzo ważne. Szkoda, że pozytywnie oceniła nas jednak mniejszość – dodaje. Pytany o plany na wybory, które powinny się odbyć najpóźniej w ciągu 90 dni odpowiada „jest za wcześnie”.

Odwołanie opozycyjnej rady gminy z satysfakcją przyjmuje Hubert Żądło, wójt Bałtowa.  – Przyjmuję ten wynik z wielką pokora, ale i satysfakcją, jako docenienie mojej pracy. Jest to również wielki ciężar zaufania, którego postaram się nie zawieźć – mówi. Podkreśla też, że liczy na możliwie najszybsze rozpisanie wyborów, a od nowej rady oczekuje współpracy i wspierania działań na rzecz gminy, a nie szukania przyczyn sporów.

Termin wyborów nowej Rady Gminy Bałtów zarządzi premier. Do tego czasu obowiązki odwołanego organu pełnić będzie wyznaczony przez niego komisarz.
Przypomnijmy, że niedzielne referendum jest ważne. Wzięło w nim udział 1277 osób. Większość, bo 1208 osób głosowało za odwołaniem rady, 43 były przeciw, 26 głosów oddano nieważnych.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia