Malarstwo z muzyką spotkały się w Ostrowcu

Do czwartku 14 listopada, gdy w hotelu Panorama w Jędrzejowie k. Ostrowca odbędzie się wernisaż poplenerowej wystawy, uczestnicy Świętokrzyskich Plenerach Malarskich, czyli 14. znamienitych malarzy z Białorusi, Węgier, Litwy i Polski pracują przy sztalugach, inspirując się pięknem ziemi ostrowieckiej. W piątek odwiedzili Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia.
– Chcieliśmy w połowie realizacji naszego przedsięwzięcia, także w kontekście święta narodowego 11 listopada połączyć, zintegrować dwie dziedziny sztuki – mówi Marek Madej ze Związku Zawodowego Twórców Kultury i komisarz organizacyjny pleneru. Artyści, ale także licznie zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wysłuchali audycji słowno-muzycznej poświęconej Stanisławowi Moniuszce, twórcy polskiej opery narodowej. Zaprezentowane zostały też obrazy, w tym te wprost inspirowane muzyką, autorstwa jednego z uczestników pleneru Bogusława Lustyka. Artysta, który przez lata mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych, ma na swoim koncie ponad 40 wystaw indywidualnych na całym świecie i 25 nagród za twórczość w dziedzinie malarstwa i plakatu. W Ostrowcu jest po raz pierwszy. – Przyjechaliśmy do Ostrowca, żeby chłonąć tę kielecka ziemię i to, co jest tu najciekawszego. To są Krzemionki, to także trzy cysterskie kościoły w Sulejowie, Wąchocku, Koprzywnicy, które pamiętam jeszcze ze szkoły. Byliśmy także Sandomierzu i w Ćmielowie, co też jest fantastycznym doświadczeniem –
Pewność, że spotkanie ze sztukami plastycznymi i wybitnymi ich twórcami będzie inspirujące także młodych muzyków ma Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor szkoły muzycznej. Muzyka i plastyka mają wspólny mianownik – podkreśla.

Efekty malarskiego pleneru będzie można obejrzeć w najbliższy czwartek w hotelu Panorama w godzinach od 10. do 16.

/mag/

 

Ważne wydarzenia