Krzemionki z niecierpliwością czekają na decyzję UNESCO

Krzemionki mają bardzo dobry PR – twierdzi Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. To ona na trwającej w Baku 43. Sesji Komitetu UNESCO będzie prezentować wniosek o wpisaniu 'Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego” na prestiżową listę światowego dziedzictwa.

W mailu do nas pisze, że 'nieoficjalnie – zdaniem merytorycznej organizacji doradczej – ICOMOS – to najlepsze, najciekawsze i najbardziej wartościowe miejsce rozpatrywane w tym roku’.
– Mamy obiekt najwyższej, światowej klasy – dodaje Artur Jedynak, archeolog ostrowieckiego muzeum, który od początku uczestniczył w staraniach muzeum o wpisanie krzemionkowskich kopalni na listę UNESCO. Uważa też, że członkowie komitetu mają już pełną wiedzę o wszystkich 35 nominowanych obiektach i wyrobioną ocenę każdego wniosku.
– Delegaci mieli czas na zapoznanie się z tymi obiektami już wcześniej, mogli korzystać zarówno ze wszystkich wniosków jakie były do tej pory złożone, czy rekomendacji ICOMOSu – podkreśla.
Obrady komitetu i przesłuchania dotyczące wszystkich kandydatów rozpoczną się w stolicy Azerbejdżanu jutro i mogą potrwać do poniedziałku. Nie wiadomo którego dnia odbędzie się głosowanie dotyczące Krzemionek. Wiadomo, że decyzja zapadnie od razu po prezentacji.
Przypomnijmy, że wniosek nominacyjny obejmuje kopalnie w Krzemionkach oraz
prahistoryczne kopalnie krzemienia – Borownię i Koryciznę oraz największą z osad związanych z wydobyciem na wzgórzu Gawroniec w Ćmielowie. ICOMOS, czyli ciało doradcze UNESCO wydał pozytywną opinię, choć wskazał na konieczność utworzenia na tych terenach Parku Kulturalnego. List intencyjny o woli utworzenia takiego parku 14 czerwca podpisali włodarze gmin Bodzechów, Ćmielów i Ożarów, w granicach których znajdują się wszystkie stanowiska.
List intencyjny został przetłumaczony na język angielski i przedstawiony członkom komisji UNESCO.
Dodajmy, że razem 'Krzemionkowskim Regionem Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego”, jedynym polskim kandydatem o miejsce na prestiżowej liście UNESCO zabiegają także tak cenione i popularne zabytki jak Babilon w Iraku, czy Kościół Narodzenia Pańskiego w Betlejem.
/mag/

Ważne wydarzenia