„Kunowska Żołna” w tym roku dla Eugeniusza Cierluka

Eugeniusz Cierluk, rzeźbiarz ludowy z Kunowa wyróżniony 'Kunowską Żołną’, nagrodą burmistrza Kunowa za wkład w promocję gminy. Nagroda przyznana została już po raz czwarty podczas Dni Kunowa. Nominowany do tej nagrody był także Władysław Gałka, pszczelarz i rzeźbiarz. – To są nasi lokalni, wybitni artyści i osoby wyjątkowe, które zawsze można spotkać na festynach i piknikach w Kunowie i na wszystkich uroczystościach na terenie w powiatu i województwa – podkreśla Lech Łodej, burmistrz Kunowa.
Eugeniusz Cierluk swoje prace prezentował także podczas niedzielnego festynu z okazji Dni Miasta. Rzeźbi przeważnie w drewnie i kamieniu, często tzw. świątki, czyli sylwetki świętych, w twórczości sięga po symbole ludowe. – Wywodzę się z robotniczo-chłopskiej rodziny i inspirują mnie najbardziej zmęczone, smutne twarze, ciężka praca na wsi. To ma być tak strugane, jakby się malowało pędzlem – mówi pan Eugeniusz, który pracuje też z dziećmi – przekazując następnym pokoleniom tajemnice sztuki. – Miałem trzy szkółki w Kunowie, w szkole i na parafii. W Niedziele Palmowe wystawialiśmy prace dzieci. Mam je jeszcze w małej galerii przy bibliotece. Istnieje tam też mała pracownia i do dziś przychodzą do niej uczniowie, żeby spróbować swoich sił – dodaje.

Od zapomnienia rzeźby i przydrożne kapliczki chroni z kolei Władysław Gałka. Odrestaurował m.in. drewnianą kapliczkę Matki Boskiej w Kunowie na osiedlu Laski, czy pomnik Chrystusa w Chocimowie. – Staramy się, aby nie utracić piękna, które zostawiły nam poprzednie pokolenia – wyjaśnia pan Władysław. Wykonaną przez niego figurę Matki Boskiej można oglądać w Dołach Biskupich. Jest posadowiona w kamieniołomie na Witulinie przy dawnej fabryce tektury – na pamiątkę pracowników, którzy tam zginęli. Wśród ofiar był dziadek artysty.

Świętowanie Dni Kunowa na stadionie 'Stali’ Kunów trwały do późnych godzin wieczornych. Zagrały między innymi Zbóje, a gwiazdą był zespół Mafia.

/mag/

 

Ważne wydarzenia