Debata samorządowa Radia Ostrowiec

Tworzenie warunków dla przedsiębiorców do rozwoju, turystyka, szkolnictwo zawodowe, rolnictwo to tematy, które poruszyli samorządowcy podczas debaty o przyszłości rozwoju regionu.

Gośćmi Radia Ostrowiec byli wczoraj włodarze wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego, starosta ostrowiecki i marszałek województwa.
Zgodnie wskazywali, że bez dobrego skomunikowania Ostrowca z trasami szybkiego ruchu o szybki rozwój będzie trudno.
– Droga numer 9 do Ostrowca jest bolączką, bo ruch do Ostrowca musi być wygenerowany. Inwestorzy, którzy decydują się inwestować w Ostrowcu chwalą miasto za ulgi proinwestycyjne ale narzekają na skomunikowanie – mówił prezydent Jarosław Górczyński, a także Lech Łodej, burmistrz Kunowa, w którym prężnie rozwija się strefa przemysłowa. Zauważył jednak, że na potencjał rozwojowy wpływ ma także czynnik ludzki. – Przedsiębiorcy chcą zatrudniać, ale brakuje fachowców. Chciałby też rozwoju turystyki w oparciu o Kolebkę Żelaza.
– Proszę mi pokazać, czy istnieje na terenie powiatu jakaś skoordynowana mapa, która pokaże wszystkie atrakcje turystyczne w naszym regionie. Takiej mapy nie ma i trzeba ją stworzyć – proponowała starosta Dębniak. Turystyczny potencjał oparty m. in. na porcelanie wykorzystać chce Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Zapowiada budowę tężni solankowej.
Turystów na dłużej w Bałtowie – poprzez budowę na Kamiennej zbiorników retencyjno – rekreacyjnych – zatrzymać chciałby też wójt Hubert Żądło.
Zwrócił jednak uwagę, że Bałtów to także gmina rolnicza.
– Chciałbym, żeby te dwie gałęzie gospodarki, czyli rolnictwo i turystyka szły ze sobą w parze. Żeby rolnicy mogli bezpośrednio sprzedawać swoje produkty rolne turystom – podkreślał wójt Żądło.
Zrównoważonego rozwoju i większego zwracania uwagi na specyfikę gmin chciałby Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa. Widzi potrzebę pracy nad powiększaniem gospodarstw rolnych, ale także dalszego podnoszenia standardu życia mieszkańców poprzez budowę kanalizacji i sieci gazowej. Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa chciałby dalej inwestować w nowe technologie. – Termomodernizacja, fotowoltaika to oszczędności na prądzie i korzyści dla środowiska.
– Chcemy też w tym temacie pomóc mieszkańcom – zapowiedział, podkreślając też, że dla jego gminy – najważniejsza jest teraz realizacja podpisanych umów o dofinansowanie inwestycji.
Zwłaszcza, że w kolejnym rozdaniu pieniędzy unijnych – będzie ich mniej – przypomniał na koniec marszałek Bętkowski.
Całą debatę, którą poprowadziła Joanna Gergont -Woś można już oglądać na naszej stronie na Facebooku.
/pcr/

Poniżej możecie obejrzeć całość debaty:

Ważne wydarzenia