Krzemionki coraz bliżej UNESCO

www.krzemionki.pl

3 grudnia w Pałacu Staszica w Warszawie podczas sesji naukowej organizowanej przez Polski Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa prezentowany będzie Plan Zarządzania Krzemionkowskim Regionem Pradziejowego Górnictwa Krzemienia Pasiastego. – Plan do końca roku musi zostać załączony do wniosku o wpisanie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – wyjaśnia Włodzimierz Szczałuba, były dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu, który przez ekspertów przygotowujących dokument został zaproszony do współpracy.
Dokument zawiera propozycje dotyczące ochrony i właściwego zarządzania obiektem, w tym finansowania jednostki zarządzającej. Ma nią pozostać ostrowieckie Muzeum Historyczno-Archeologiczne, ale przy wsparciu samorządu województwa świętokrzyskiego i Ministerstwa Kultury. – Muzeum jest instytucją kultury powiatową i to jest troszeczkę za mało, jeżeli chodzi o możliwości finansowe, dlatego jest propozycja, aby współprowadziło muzeum także Urząd Marszałkowski w Kielcach i Ministerstwo Kultury – wyjaśnia Włodzimierz Szczałuba.
Decydująca o wpisie obiektu na Listę Światowego Dziedzictwa będzie jednak rekomendacja Helen Collet, eksperta UNESCO, która pod koniec września tego roku wizytowała obiekty Krzemionkowskiego Regionu Pradziejowego Górnictwa. Pradziejowe kopalnie w Krzemionkach są jego najważniejszym elementem, ale uzupełniają go stanowiska „Borownia” i „Korycizna”, a także neolityczna osada na wzgórzu „Gawroniec” w Ćmielowie. – To będzie rekomendacja dla tych, którzy będą głosowali nad przyjęciem Krzemionek i pozostałych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa. Sądzę, że będzie ona pozytywna – mówi były dyrektor muzeum.
Sesja Światowego Komitetu Dziedzictwa, podczas której zapadnie decyzja o wpisie Regionu Krzemionkowskiego na listę UNESCO odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2019 roku.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia