Niebieski Marsz przeszedł ulicami Ostrowca

W miesiącu wiedzy na temat autyzmu i kilka dni po Światowym Dniu Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia, odbyły się ostrowieckie obchody zorganizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Stowarzyszenie „Niebieski Jeżyk”. Przed 12.00 na Rynku ich uczestnicy – dzieci ze spektrum autyzmu, rodzice, opiekunowie i przyjaciele wypuścili w niebo niebieskie balony. – To dla nas ważna chwila, a balony symbolizują nasze marzenia i życzenia – mówi Barbara Sęderowska, organizatorka wydarzenia i mama 19-letniego Bartka dotkniętego autyzmem.
Niebieski Marsz – prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia dotarł do Rynku z kina Etiuda, gdzie wcześniej miała miejsce gala. Wystąpiły podopieczne Ryszarda Góry, Olaf Jurkowski z Państwowej Szkoły Muzycznej. Przede wszystkim jednak zaprezentowały się dzieci ze spektrum autyzmu.
– O autyzmie trzeba głośno mówić, bo w świadomości ludzi funkcjonuje fałszywy obraz autyzmu – tłumaczy Barbara Sęderowska i wyjaśnia, że autyzm jest najczęściej postrzegany przez pryzmat osób, które są zapraszane do telewizji i które funkcjonują prawie normalnie. – To tak nie wygląda. Wiele osób z autyzmem to osoby niesamodzielne, które nie mówią, choć czują i rozumieją normalnie, które żyją we własnym świecie – dodaje.
Autyzm diagnozowany jest coraz częściej. W Ostrowcu dzieci dotknięte autyzmem uczą się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. – Takie oddziały funkcjonują u nas dopiero od 10 lat. W przyszłym roku pierwsze dzieci skończą szkołę – mówi Andrzej Skrzypczak, dyrektor Ośrodka i nie potrafi powiedzieć, co dalej będzie z tymi osobami. – Niektóre będą mogły uczęszczać na zajęcia do Warsztatów Terapii Zajęciowych, ale nie wszystkie – przyznaje.
Podczas gali w Etiudzie wręczono też wyróżnienia „Przyjaciela Niebieskiego Jeżyka”. Otrzymały je Dorota Bernacka, księża Artur Barański i Dariusz Kowalski, MCK, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia oraz wydział Ruchu Drogowego ostrowieckiej policji. Były życzenia od zaproszonych gości i wyświetlone filmy z pozdrowieniami od Wojskowego Zespołu Wokalnego „Consonans”, Marcina Prokopa, pisarza Jacka Komudy i Kairy i Sławomira.
W sobotę w Centrum Aktywności Obywatelskiej konferencję dotyczącą problemów, z jakimi zmagają się osoby dotknięte autyzmem i ich rodziny organizuje Anna Gębura, mama dziecka z zespołem Aspergera. Także to wydarzenie wpisuje się w obchody miesiąca wiedzy o autyzmie.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia