Wędrowali po sukces

Stowarzyszenie Delta w związku z jubileuszem 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego zostało nagrodzone wyjątkową statuetką „Extra Wędrowca”.

Przyznano ją za „wieloletnie działania na rzecz rozwoju turystyki w województwie świętokrzyskim, za stworzenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, najczęściej odwiedzanej atrakcji turystycznej regionu”. Podczas uroczystej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nagrodę odebrali z rąk marszałka Adama Jarubasa prezes Stowarzyszenia Piotr Lichota i wspólnik Barbara Lichota.

– Bez Bałtowa nie byłoby nowoczesnej turystyki w regionie. Taka turystyka zaczęła się od Bałtowa – mówił Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach.

Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podkreśla, że ta nagroda to „jedyne wyróżnienie tego typu, wyjątkowe docenienie za bycie numerem jeden”.

– Od wielu lat Bałtów przoduje w liczbie turystów odwiedzających atrakcje regionu. To najlepsze potwierdzenie sukcesu, jakie odniosło Stowarzyszenie Delta – mówi.

Dodaje, że kiedy 20 lat temu jeździł do Bałtowa, by zwiedzać przełomy rzeki Kamiennej to oprócz podziwiania uroków krajobrazu nie było co robić. – Teraz to miejsce kipi życiem przez cały rok. Znane jest w całej Polsce. Dzięki Bałtowskiemu Kompleksowi Turystycznemu cała gmina zyskuje, zyskuje też powiat – podkreśla przewodniczący Bąk.

Zapewnia, że samorząd województwa wspiera i dalej będzie wspierał rozwój turystyki, także w Bałtowie. – Milowym krokiem była decyzja o modernizacji drogi 754. Rozumiemy to, że jeśli ludzie inwestują prywatne pieniądze w rozwój regionu infrastruktura publiczna nie może zostawać w tyle – zaznacza.

Nie chcemy szukać szczęścia gdzie indziej

Rozmowa z Piotrem Lichotą, prezesem Stowarzyszenia Delta w Bałtowie

Bartłomiej Dybiec: – Panie Piotrze, jakie uczucia towarzyszą Panu po odebraniu statuetki „Extra Wędrowca”?
Piotr Lichota: To dla mnie szczególne wyróżnienie, a to dlatego, że okoliczności jego wręczenia były wyjątkowe. Jubileusz 20-lecia powstania województwa świętokrzyskiego, uroczysta sesja sejmiku, na której zaprezentowano cały dorobek turystyczny regionu. I wyróżnienie właśnie dla Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Jakie uczucia temu towarzyszą? Przede wszystkim wielka satysfakcja, ale też refleksja, jak ogromnego przedsięwzięcia się podjęliśmy i jaką drogę do tej pory pokonaliśmy. Bałtowski Kompleks Turystyczny budujemy już od 15 lat i wiemy, że wciąż jest wiele do zrobienia. Nagroda „Extra Wędrowca”, która pokazuje nas jako lidera turystyki w regionie to dla nas także wielka odpowiedzialność i wielkie zobowiązanie. Wymaga od nas ciągłego zaangażowania w rozbudowę obiektu, poprawę jego jakości, stałych modernizacji, tym bardziej, że świat nie stoi w miejscu. Powstają nowe obiekty turystyczne, nowe atrakcje – konkurencja jest duża. A naszym marzeniem jest tak rozwijać cały Kompleks, by wciąż cieszył się zainteresowaniem turystów, pozytywnie wpływał na rozwój naszej małej ojczyzny i by służył przyszłym pokoleniom.
15 lat za wami. A jakie są plany na kolejne… 15 lat?

– Nasze poczynania w dużej mierze zależeć będą od tego, jak nasze województwo rozwinie się ciągu kolejnych lat, jakie będą strategiczne kierunki działań władz samorządowych. Bo tylko wspólnymi siłami, wspólną i spójną strategią, ponad podziałami uda nam się realizować kolejne przedsięwzięcia, które przecież służą nam, mieszkańcom tego regionu. A mnie osobiście, moim współpracownikom najbardziej zależy na tym, abyśmy mogli tu dalej działać, wykorzystywać możliwości, jakie daje piękno naszej okolicy. Nie chcemy szukać szczęścia gdzie indziej.
Na ile, pomyślne prowadzenie takiego biznesu zależne jest od współpracy z lokalnym i wojewódzkim samorządem?

Współpraca z województwem jest dla nas niezwykle ważna i układa nam się bardzo dobrze. Oczywiście moglibyśmy oczekiwać więcej (śmiech), bo dopiero teraz remontowana jest główna droga prowadząca do Bałtowa. Tak samo moglibyśmy oczekiwać większego i bezpieczniejszego wsparcia finansowego dla naszych projektów, bo dużych środków nie otrzymaliśmy. Jednocześnie rozumiemy potrzeby innych samorządów, wiemy, że nie jesteśmy jedyni w województwie. Co do współpracy cieszy nas też, że mamy zrozumienie w obrębie lokalnych samorządów. Cieszy nas dobra współpraca z gminą Ostrowiec. To dobrze rokuje, ponieważ potencjał jakim dysponuje miasto jest nie do przecenienia. Takim samym potencjałem dysponuje cały powiat i tu współpraca też jest na dobrym poziomie. Ale zawsze może być lepiej i nad tym musimy wszyscy razem pracować.

A współpraca z konkurencją? Mam tu na myśli Muzeum Archelogoiczno-Historyczne „Krzemionki”, czy pobliskie atrakcje turystyczne jakie oferuje choćby Nowa Słupia, czy Krajno?
– Ja jestem przede wszystkim przedsiębiorcą i wiem jak trudne, ale jednocześnie cenne jest uczyć się konkurować, czyli podnosić jakość konkurując, ale jednocześnie współpracując. To brzmi przewrotnie, ale okazuje się, że jest to możliwe i tak też działamy. Przykładem może być współpraca z „Krzemionkami”, czy z Muzeum Żywej Procelany w Ćmielowie, która, m.in. polega na sprzedaży łączonych biletów. To tzw. sieciowanie daje nam wszystkim możliwość dotarcia do szerszego grona odbiorców i zachęcenia ich do przyjazdu w Świętokrzyskie. Myślę, że to dobre i przede wszystkim mądre działanie, które przynieść może tylko korzyści.
Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Bartłomiej Dybiec

Podziel się

Ważne wydarzenia