Krzemionki w Sejmie

Dziś w Sejmie uroczyście otwarto wystawę Krzemionki – Pradziejowe Kopalnie Krzemienia Pasiastego w drodze do UNESCO.
Do 5 marca parlamentarzyści, dziennikarze i odwiedzający Sejm goście mogą poznać neolitycznym obiekt, który jest polskim kandydatem do wpisania go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. – Ze względu na swoje usytuowanie w sejmowych murach wystawę ma szansę zobaczyć wielu odwiedzających, jest prezentowana w najbardziej prestiżowej części budynku, gdzie odbywa się większość konferencji prasowych – mówi poseł Andrzej Kryj, jeden z pomysłodawców wystawy.
W inauguracji ustawy wzięło dziś udział blisko 20 posłów. Wczoraj obejrzał ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. – Minister z zaciekawieniem obejrzał wystawę, ma dużą wiedzę na temat Krzemionek. Trzyma kciuki, żeby znalazły się na liście UNESCO – podkreśla Andrzej Kryj.
Planszowa ekspozycja, która była wcześniej prezentowana między innymi na kieleckim Rynku oraz w Parku Miejskim w Ostrowcu, zawiera informacje na temat neolitycznych kopalni oraz prowadzonych w Krzemionkach badań archeologicznych.
Przypomnijmy, że pod koniec stycznia wniosek, który rekomenduje Krzemionki na listę UNESCO podpisała Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków.
Paryski Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO oceni go najpierw pod względem formalnym. Później przedstawiciele komitetu przyjadą na wizję lokalną. Cały proces potrwać może około 1,5 roku. W lipcu 2019 roku podczas sesji Światowego Komitetu UNESCO rozstrzygnie się, czy nasza 'perła województwa” zostanie wpisana na prestiżową listę.

/wer/

Ważne wydarzenia