112 lat Republiki Ostrowieckiej

112 lat temu, 27 grudnia 1905 roku proklamowano tzw. Republikę Ostrowiecką, obejmującą obszary ówczesnych powiatów opatowskiego, iłżeckiego i sandomierskiego. Nieformalnym prezydentem republiki był Ignacy Boerner.
– Do powodów, które doprowadziły do powstania republiki należy zaliczyć klęskę wojsk rosyjskich w wojnie z Japonią, a co za tym idzie nadzieję na zmiany na ziemiach zaboru rosyjskiego, rosnące niezadowolenie społeczne czy rozwój partii robotniczych o poglądach socjalistycznych – mówi Dariusz Kaszuba, historyk.
W trakcie istnienia Republiki Ostrowieckiej na nowo starano się wprowadzać język polski do szkół i urzędów . Republika upadła w połowie stycznia 1906 po wkroczeniu do Ostrowca rosyjskich pułków piechoty z artylerią. Wtedy zaczęły się aresztowania, zsyłki na Sybir i liczne grabieże. W wyniku rewolucyjnych działań Zakłady Ostrowieckie straciły państwowe zamówienia, co w konsekwencji doprowadziło do zwolnienia blisko 2 tys. pracowników.
Republikę Ostrowiecką upamiętniają trzy obiekty istniejące w przestrzeni publicznej. Są nimi Rondo Republiki Ostrowieckiej, pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie istniejącego przy rondzie budynku banku oraz ulica, której patronem jest Ignacy Boerner.

Ważne wydarzenia