TYLKO W RADIU OSTROWIEC. Grobowiec sprzed 3,5 tysiąca lat w Garbaczu

W Garbaczu w gminie Waśniów archeolodzy odkryli grobowiec – najprawdopodobniej sprzed 3,5 tysiąca lat. Znaleźli w nim fragmenty kości, a wczoraj odkryli dno naczynia z malunkiem przypominającym wóz.

Jak mówi Barbara Sałacińska, starszy kustosz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, od dawna otrzymywali sygnały od rolników, że na tych terenach podczas prac polowych wykopują oni skorupy i charakterystyczne kamienie.
Miejsce, w którym archeolodzy rozpoczęli prace wyróżniało się, m.in. nieco ciemniejszą strukturą gleby. Po pierwszych odkrywkach naukowcy natrafili na zachowany grobowiec. Ma kształt rombu, jego dno było wyłożone kamieniami, na których ludy pierwotne układały zmarłych. W miejsca pochówku wkładano także naczynia.
Badania naukowców dotyczą pierwotnej ludności trudniącej się rolnictwem, należącej do tzw. kultury pucharów lejkowatych, występującej na terenie wyżyny sandomierskiej, nawet 3,5 lat temu i mieszkającej przez ponad VIII wieków na dzisiejszych terenach powiatu ostrowieckiego, opatowskiego i sandomierskiego.
A badania w Garbaczu są konsekwencją wcześniej prowadzonych wykopalisk w niedalekich Stryczowicach, gdzie odkryto pierwotną osadę. – Wokół tych osad na wzniesieniach, na najwyższych punktach w terenie posadowione były cmentarzyska. Określamy je mianem cmentarzysk w obrządku megalitycznym czyli z dużymi konstrukcjami kamiennymi. Obiekt w Stryczowicach, gdzie do 2004 roku prowadziliśmy badania był znacznych rozmiarów. Miał 35 metrów długości – tłumaczy kustosz Barbara Sałacińska. Dodaje, że z trzech odkrytych grobowców jeden był bardzo dobrze zachowany. – Ten w Garbaczu jest bardziej zniszczony, ale odkryliśmy kamienie i konstrukcje, które pokazują nam zarys grobowca – opowiada kustosz Barbara Sałacińska.
Archeolodzy liczą, że w Garbaczu uda im się znaleźć jakiś pochówek z zachowanym szkieletem. – Dotychczas znajdowaliśmy pojedyncze fragmenty kości – mówi Barbara Sałacińska.
Ich najnowszym odkryciem jest dno naczynia, które znaleźli w grobowcu we wtorek. Znajduje się na nim malowidło przypominające wóz. – To znalezisko świadczy, że ten grobowiec warto przebadać dokładniej. Chcemy tu wrócić w przyszłym roku – zapowiada archeolożka.

Tomasz Horojdko

One comment on “TYLKO W RADIU OSTROWIEC. Grobowiec sprzed 3,5 tysiąca lat w Garbaczu

Komentarze zamknięte.

Ważne wydarzenia