Udany II Festiwal Rękodzieła Artystycznego w Chocimowie

Gromkimi brawami i słowami uznania widzowie obrzędu „Zielarka” – premierowo wykonanego podczas II Festiwalu Rękodzieła Artystycznego w Chocimowie – nagrodzili aktorów przedstawienia – członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów. Obrzęd był głównym punktem programu sobotniej imprezy.

-Z dobrodziejstwa ziół kiedyś korzystały nasze babcie – mówi prezes stowarzyszenia Barbara Domagała. – Zależy nam, żeby przybliżać dawne zwyczaje i tradycje, tak, by pamięć o nich nie zaginęła.

Ponadpokoleniowe przedstawienie w wykonaniu 15 osób będzie można obejrzeć raz jeszcze 26 sierpnia w Prawęcinie podczas III dożynek oraz 3 września podczas dożynek w Kunowie.

Oprócz obrzędu „Zielarka” uczestnicy festiwalu wysłuchali również wielu innych muzycznych występów, oglądali wyroby rękodzieła ludowego, smakowali regionalnych przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Impreza odbyła się w parku podworskim w Chocimowie, spektakl został wystawiony w sali dworku Ośniałowskich, do 2008 roku zajmowanego przez szkołę, dziś  należącego do gminy Kunów i użyczanego lokalnym stowarzyszeniom i organizacjom.

Mariola Grabowiecka, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Kunów, witając przybyłych do podworskiego parku gości, zapowiedziała, że podejmowane są działania zmierzające do odrestaurowania XIX wiecznego dworku Ośniałowskich. -Dokładamy wszelkich starań, żeby go odrestaurować – mówiła. – W tej sprawie byliśmy już z panem burmistrzem w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Samorząd na remont dworku chce pozyskać fundusze z ministerstwa.

II Festiwal Rękodzieła Artystycznego w Chocimowie zakończyła muzyczno-taneczna zabawa pod gwiazdami.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia